Ministerstvo zdravotnictví připravuje vyhlášku, která by měla zakázat prodej ochucených náplní do elektronických cigaret. Cílem je omezit atraktivitu těchto produktů pro děti a mladistvé, kterých v posledních letech rapidně přibývá mezi uživateli e-cigaret. Návrh vyhlášky počítá nejen se zákazem všech příchutí kromě tabákové, ale také s dalšími požadavky na vzhled a složení náplní i samotných vaporizérů. Otázkou však zůstává, zda toto opatření skutečně povede k žádoucímu snížení užívání nikotinových výrobků mezi mládeží, nebo naopak povede k nárůstu kouření klasických cigaret.
Rostoucí obliba e-cigaret mezi dětmi
Podle dat ministerstva zdravotnictví v roce 2022 vapoval každý pátý teenager ve věku 13-15 let a každý čtvrtý mladý dospělý ve věku 15-24 let. Tyto alarmující čísla ukazují, že současná regulace prodeje e-cigaret nezletilým nefunguje. Obliba ovocných a sladkých příchutí, které dnes tvoří drtivou většinu prodejů, je pro mladé lidi zásadním lákadlem. Ministerstvo proto argumentuje, že zákaz těchto příchutí sníží atraktivitu e-cigaret a ochrání tak děti před návykem na nikotin.
Obavy z návratu ke klasickému kouření
Návrh vyhlášky však vyvolává obavy u odborníků na závislosti i samotných producentů e-liquidů. Podle nich by zákaz ochucených náplní mohl vést k tomu, že někteří vapující přejdou zpět ke klasickým cigaretám, které jsou stále dostupné v široké škále příchutí. Navíc by to mohlo ohrozit snahu mnoha kuřáků přejít na méně škodlivou alternativu. Ministerstvo tak podle kritiků postupuje přesně opačně, než by mělo – místo podpory přechodu od cigaret k vapingu se snaží obě alternativy srovnat na stejnou úroveň.
Harm reduction vs. prohibice
Odborníci na závislosti dlouhodobě prosazují přístup harm reduction, tedy minimalizaci negativních dopadů užívání návykových látek, aniž by se vyžadovalo jejich úplné vymýcení. V případě kouření to znamená podporu přechodu od cigaret k e-cigaretám a dalším méně rizikovým alternativám. Zákaz ochucených náplní by však mohl tuto strategii narušit, pokud by vedl k nárůstu kouření. Namísto toho by se podle kritiků ministerstvo mělo zaměřit na důsledné vymáhání zákazu prodeje e-cigaret mladistvým.
Budoucnost vapování v Česku
Ačkoliv je zřejmé, že je třeba chránit děti před rizikem závislosti na nikotinu, zůstává otázkou, zda je zákaz ochucených náplní tím správným řešením. Ministerstvo zdravotnictví argumentuje, že jde o krok v souladu se závazky vlády v oblasti snižování škod z užívání návykových látek. Nicméně kritici upozorňují, že pokud by opatření vedlo k nárůstu kouření, mohlo by mít opačný efekt. Budoucnost vapování v Česku tak zůstává nejistá a bude záležet na tom, zda se ministerstvu podaří najít rovnováhu mezi ochranou dětí a podporou přechodu kuřáků na méně škodlivé alternativy.