V sobotu 24. srpna 2024 byl na letišti Le Bourget u Paříže překvapivě zatčen Pavel Durov, zakladatel a generální ředitel Telegramu. Durov, který přiletěl soukromým letadlem z Ázerbájdžánu, byl zadržen na základě zatykače vydaného francouzskými úřady kvůli jeho údajné neochotě spolupracovat s policií ohledně vážných trestných činů spojených s jeho platformou.
Pozadí zatčení
Durov, 39letý podnikatel s dvojím občanstvím ve Francii a Rusku, byl zadržen v rámci vyšetřování, které bylo zahájeno 8. července 2024. To se zaměřuje na široké spektrum trestných činů, včetně distribuce dětské pornografie, obchodování s drogami a praní špinavých peněz. Francouzská prokuratura uvedla, že Durov byl zatčen, protože na Telegramu dostatečně nekontroloval obsah. To vedlo k obvinění, že tato platforma byla používána k usnadnění nezákonných aktivit.
Reakce a důsledky
Na zatčení Pavla Durova okamžitě zareagovali ruské úřady, které požadovaly ochranu jeho práv a zajištění konzulárního přístupu. Ruské ministerstvo zahraničí vyjádřilo znepokojení nad tímto krokem, přičemž někteří představitelé označili situaci za příklad „totalitního“ přístupu k svobodě slova v Evropě. Mluvčí ministerstva, Maria Zakharova, zpochybnila, zda se Francie postaví za Durova, stejně jako to učinila v minulosti, kdy byl Telegram zakázán v Rusku.
Na druhé straně, francouzský prezident Emmanuel Macron zdůraznil, že zatčení nebylo politicky motivované a zdůraznil, že soudní systém bude nezávisle rozhodovat o Durovově budoucnosti. Prokuratura uvedla, že Durov může být zadržen až do středy, kdy se rozhodne, zda budou vznesena obvinění, nebo bude propuštěn jako svědek.
Telegram a jeho kontroverze
Telegram, který Pavel Durov spolu se svým bratrem Nikolajem založili v roce 2013, se stal jednou z nejpopulárnějších komunikačních aplikací na světě. Aktuálně eviduje přibližně 900 milionů aktivních uživatelů. Aplikace se stala oblíbenou hlavně díky soukromí a šifrování. To je ale dvousečné, protože zároveň čelí kritice za nedostatečné moderování obsahu. Platforma byla opakovaně nařknuta, že umožňuje šíření extremistického obsahu a podporuje nelegální aktivity.
Pavel Durov, který se po odchodu z Ruska usadil v Dubaji, nyní čelí nejen právním problémům, ale také výzvám v oblasti osobní reputace. Jeho lenivý přístup k moderaci obsahu vzbuzuje otázky ohledně odpovědnosti technologických lídrů v době, kdy jsou platformy stále častěji zneužívány.