Severní Korea se opět dostává do centra pozornosti, a to nejen kvůli svému autoritářskému režimu, ale také kvůli tragickým událostem, které se odehrály v červenci. Severokorejský vůdce Kim Čong-un nařídil popravu dvaceti, až třiceti vládních úředníků z provincie Čagangdo, kteří byli obviněni z nedbalosti a selhání v prevenci smrtících povodní a sesuvů půdy. Katastrofy si vyžádaly odhadem až tisíc obětí.
Podle jihokorejských médií, konkrétně TV Chosun, byli úředníci popraveni na konci minulého měsíce. Kim Čong-un je obvinil z korupce a zanedbání povinností, které vedly k tragickým ztrátám na životech. V severní části země, zejména v oblastech jako Sinuiju a Uiju, způsobily silné deště v červenci záplavy, které zaplavily více než 4 000 domů a zničily rozsáhlé plochy zemědělské půdy. Podle některých odhadů bylo v důsledku těchto událostí evakuováno přes 15 000 lidí.
Kim Čong-un, který se osobně zúčastnil inspekce postižených oblastí, vyjádřil veřejné rozhořčení nad situací a nařídil přísné potrestání odpovědných úředníků. V jeho prohlášeních se objevily i obvinění na adresu jihokorejských médií, která podle něj šíří „falešné zprávy“ o rozsahu katastrofy a počtu obětí. Kim označil informace za politicky motivované propagandistické útoky, které mají poškodit obraz Severní Koreje v očích mezinárodního společenství.
Incident není ojedinělý v kontextu severokorejské politiky, která je známá svou brutalitou a nedostatkem lidských práv. Od začátku pandemie COVID-19 se počet veřejných poprav v zemi dramaticky zvýšil, přičemž se odhaduje, že se ročně provádí až 100 poprav. Tato situace vyvolává obavy, jakým způsobem je v Severní Koreji uplatňována moc a jak jsou lidé odpovědní za “veřejné blaho” trestáni.