Stromy hrají zásadní roli v udržování života na Zemi, ale nová zpráva přináší varovné výsledky o jejich stavu. Mezinárodní unie pro ochranu přírody (IUCN) zveřejnila první komplexní hodnocení, podle kterého více než třetině druhů stromů na světě hrozí vyhynutí.
„Stromy jsou nezbytné pro život na Zemi, jak pro ekosystémy, tak pro životy a obživu milionů lidí,“ uvedla generální ředitelka IUCN Grethel Aguilar.
Ohrožené stromy po celém světě
Studie, do níž přispělo více než tisíc odborníků z celého světa, zjistila, že 38 % hodnocených druhů stromů je ohroženo vyhynutím. Mezi nejvíce ohrožené patří druhy rostoucí na ostrovech, kde biodiverzita trpí především kvůli omezenému počtu populací, které nikde jinde nerostou. Například na Madagaskaru jsou v ohrožení četné druhy růžového a ebenového dřeva, zatímco na Kubě zůstává méně než 75 dospělých jedinců červenokvětého stromu Harpalyce macrocarpa.
Hlavní příčiny úbytku stromů
Na poklesu počtu stromů se nejvíce podílejí zemědělství a těžba dřeva, následované urbanizací. V mírných pásmech jsou také častými hrozbami škůdci a nemoci. Stoupající teploty v důsledku klimatických změn představují novou, dosud ne zcela probádanou hrozbu, jejíž dopady na jednotlivé druhy stromů jsou stále nejisté.
Boj proti odlesňování
Přestože bylo odlesňování označeno za jeden z hlavních faktorů ohrožení klimatu i biodiverzity, svět zatím nedokázal tento trend zcela zastavit. V roce 2021 se více než 140 zemí zavázalo k zastavení odlesňování do roku 2030, což zahrnuje 90 % světových lesů. Vývoj je však pomalý – podle aktuálních údajů z roku 2023 je globální míra odlesňování o 45 % vyšší, než by měla být, aby cíl byl dosažen včas.
Erin D. Matson z organizace Climate Focus k tomu uvádí, že politické a ekonomické zájmy často upřednostňují těžbu před ochranou, neboť ochrana lesů nepřináší krátkodobé zisky. Brazilie však ukazuje, že odlesňování lze účinně omezit díky politické vůli a přísným pravidlům. Nyní dokonce navrhuje nový fond, který by ekonomicky slabším zemím poskytoval prostředky na ochranu jejich lesů.
Výsledky zprávy poukazují na vážnost situace a nutnost posílit globální úsilí o ochranu stromů – životně důležitých prvků planety, které tvoří základ ekosystémů a jejichž existence závisí na udržitelném přístupu k životnímu prostředí.