Tři roky od spuštění online hazardu v Nizozemsku

Tři roky. Přesně tolik času uplynulo od chvíle, kdy v Nizozemsku otevřeli trh s online hazardem. Teď přichází čas bilancovat a podívat se, co přinesl takzvaně, Remote Gambling Act (KOA). Tohle důkladné zhodnocení si vzal na starost tamní justiční a bezpečnostní úřad WODC, který nyní přichází s doporučeními. A ta nejsou nijak mírná.

Nizozemsko. Amsterdam
Foto: Pixabay.com | by Iulian Ursache | Hlavní město Nizozemska, Amsterdam.

Jsou hráči v nebezpečí? Chrání je opravdu někdo?

WODC zmiňuje tvrdý fakt. Ochrana hráčů proti závislosti zdaleka nefunguje, jak měla. Ukazuje se, že hráči mnohdy nemají ponětí o riziku, které jim hrozí, ani o svém vlastním chování při hraní. Preventivní opatření jsou neúčinná a Informace nedostatečné. A důsledek? Riziko závislosti je vyšší, než by mělo být.

Další palčivým bodem jsou provozovatelé hazardních her, kteří mají být odpovědní za ochranu hráčů. Ale právě zde se podle WODC ukazuje vážný problém. Na papíře mají spolupracovat s odborníky, kteří se zabývají závislostmi, aby vytvořili účinnou prevenci. Realita je ale podle zprávy jiná. Spolupráce je v lepším případě vlažná, v horším prostě neexistuje. Těžko se pak divit, že ochrana hráčů vázne.

Spolehlivost a boj s podvody

Není ale vše černé. WODC přináší i pozitivní zprávy. Daří se totiž aspoň v boji proti podvodům. Systémy jsou spolehlivé a provozovatelé se snaží zamezit nekalým praktikám.

Zajímavý dodatek. od roku 2025 se v Nizozemsku plánuje zvýšení daně z hazardu z 30,5 % na 34,2 %. Bude zajímavé sledovat, co to přinese pro celý trh a zda se to projeví i na ochotě hráčů riskovat.

Co dál? Návrhy na zlepšení ochrany hráčů

WODC má konkrétní návrhy, jak zajistit lepší ochranu hráčů. Například zpřístupnit data o hráčích pro výzkum závislosti nebo nastavit centrální pravidla pro ochranu hráčů. Další návrh zahrnuje rozšíření pravomocí nizozemského regulátora KSA, který by tak měl lepší kontrolu nad licencovanými provozovateli.

A poslední bod, reklamy. KSA nedávno napomenula tři provozovatele za reklamy cílené na zranitelné skupiny. V Nizozemsku je to bráno jako zásadní porušení pravidel, tím země vysílá jasný signál, že ochrana hráčů je priorita.

Nejnovější
Útok na ty nejzranitelnější, tak by se dala definovat reklama na Facebooku, podle nedávné australské studie. Jste na Facebooku, projíždíte, ...
Online hazardní trh se začíná pomalu aklimatizovat po svém rázném vzestupu. Pryč jsou doby, kdy hráči hráli bez zábran. Dnes ...
Pražský dopravní podnik se aktuálně potýká s rozsáhlou korupční kauzou, která otřásla nejen jeho vedením, ale i českou veřejností. Policie ...

© Copyright 2024 www.onlinehazard.cz | e-mail: info@onlinehazard.cz