Meta ukončuje program ověřování faktů

Společnost Meta, která vlastní Facebook, Instagram a WhatsApp, oznámila ukončení svého dlouholetého programu ověřování faktů. Tento krok přichází v době, kdy Donald Trump opět nastupuje do prezidentského úřadu a je vnímán jako výrazné přesměrování politiky společnosti směrem k podpoře svobody slova. Mark Zuckerberg, generální ředitel společnosti, uvedl, že nová strategie je reakcí na rostoucí frustraci z cenzury a chybného odstraňování příspěvků.

Meta končí ověřování faktů a zavádí „Community Notes“. Změna podporuje svobodu slova, ale kritici varují před nárůstem dezinformací.
freepik.com

Návrat k základním hodnotám

„Je čas vrátit se ke kořenům a podpořit svobodu projevu,“ prohlásil Zuckerberg ve videu oznamujícím změny. Přiznal ale, že rozhodnutí povede k většímu množství „špatného obsahu“ na platformách. „Je to něco za něco,“ dodal. „Budeme zachytávat méně problematických příspěvků, ale také snížíme počet nevinných účtů, které jsme omylem odstranili.“

Meta plánuje nahradit dosavadní systém ověřování faktů novým přístupem nazvaným Community Notes, inspirovaným podobným systémem na platformě X (dříve Twitter), vedené Elonem Muskem. Program má umožnit uživatelům přidávat poznámky k příspěvkům, které považují za nepřesné.

Dana White na palubě

Změny zahrnují i reorganizaci uvnitř společnosti. Joel Kaplan, vysoký představitel Meta s vazbami na Republikánskou stranu, převzal vedoucí roli v oblasti politiky společnosti. K tomu se k představenstvu Meta připojil Dana White, šéf organizace Ultimate Fighting Championship (UFC) a blízký spojenec Donalda Trumpa. Moderátorské týmy Meta se navíc přesunou z Kalifornie do Texasu, což má podle Zuckerbergova vyjádření snížit obavy z politické zaujatosti.

Politické konotace a reakce veřejnosti

Trump označil změny Meta za „impozantní“ a prohlásil, že tyto kroky jsou pravděpodobně reakcí na jeho kritiku vůči společnosti. Na druhé straně kritici, jako Nicole Gill z watchdog organizace Accountable Tech, varují, že zrušení ověřování faktů může otevřít prostor pro šíření nenávisti, dezinformací a konspiračních teorií. „Toto rozhodnutí znovu otevírá dveře ke stejné vlně nenávisti a dezinformací, které vedly k událostem 6. ledna,“ uvedla Gill.

Dlouhodobé tlaky

Meta se systémem ověřování faktů začala po amerických prezidentských volbách v roce 2016, kdy čelila kritice za šíření dezinformací na svých platformách. Společnost investovala miliardy dolarů do nástrojů a týmů pro moderování obsahu, ale Zuckerberg vyjádřil rostoucí frustraci z nedostatku uznání za tyto snahy.

Budoucnost Meta pod novým vedením

Rozhodnutí Meta ukončit program ověřování faktů značí zásadní změnu ve strategii společnosti. Zda Community Notes dokážou udržet obsah pod kontrolou a zároveň podpořit svobodu projevu, zůstává otázkou.

Nejnovější
Legendy by měly zůstat legendami. V automobilce Nissan tohle přísloví vždy respektovali, ale tentokrát se mu rozhodli postavit a přesvědčit svět, ...
Hazard má v Brazílii dlouhou a specifikou historii. Tradiční „zvířecí loterie“, známá jako „jogo do bicho“, byla po desítky let ...
Určité prvky z 80. a 90. let se neustále vracejí do dnešní svižné doby. Móda se točí v jednom kruhu, ...

© Copyright 2024 www.onlinehazard.cz | e-mail: info@onlinehazard.cz