Čeští dlužníci objevili nový způsob, jak se vyhnout exekucím a to prostřednictvím banky Revolut, která má v České republice přibližně 700 tisíc klientů. Exekutoři si stěžují, že i když má Revolut bankovní licenci, je pro ně velmi obtížné identifikovat skutečné majitele účtů. To značně komplikuje možnost zabavit peníze na těchto účtech. Podle exekutorů je nezbytné, aby došlo ke změně legislativy, která by tento problém řešila.
Každý si může snadno založit účet u Revolutu, který mu umožní získat kartu pro běžné platby. Revolut nemá pobočky v Česku, jeho sídlo je v Litvě, a peníze lze převádět odkudkoliv. Zaměstnavatelé mohou také posílat mzdy na účty u této banky. Hlavní problém spočívá v tom, že dohledat majitele účtu a případně provést exekuci je téměř nemožné. I když Revolut disponuje bankovní licencí a vklady jsou pojištěné stejně jako u českých bank, exekutoři se potýkají s obtížemi při vymáhání dluhů.
Revolut se brání nařčením a tvrdí, že pokud zjistí nebo mají podezření na nelegální aktivity, přistupují k nim velmi přísně. Exekuce mohou být prováděny pouze prostřednictvím litevských exekutorů nebo vyšetřovatelů. „Česká národní banka má vůči této zahraniční instituci velmi omezené dohledové pravomoci,“ dodal Jaroslav Krejčí, mluvčí České národní banky.
Exekutoři se domnívají, že Revolut by měl poskytovat informace o účtech exekutorům stejně jako české banky. Pokud se tak nestane, považují to za nekalou konkurenci a pomoc těm, kteří se vyhýbají splácení svých dluhů. Podle nich je nutné tuto situaci řešit změnou zákona, aby se zajistila spravedlnost v oblasti vymáhání pohledávek.