Britský král Karel III. s manželkou Camillou zahájil svou první visitu do Austrálie jako panovník. A svojí návštěvou rozdmýchal vášnivé debaty o budoucnosti monarchie v této zemi. Šestidenní návštěva přilákala příznivce královského páru i protestující proti monarchii.
Královská návštěva v Austrálii
Karel III. dorazil do Austrálie se svou manželkou Camillou na šestidenní návštěvu. Je to jeho první oficiální cesta na opačnou stranu světa v roli krále a zároveň první zahraniční výprava od zahájení léčby rakoviny. Královský pár vřele byl vřele vítán stovkami fanoušků v Sydney a během bohoslužby v místním kostele si získal také pozornost médií. Král ve svém projevu v parlamentu Nového Jižního Walesu vyjádřil radost z návratu do Austrálie a zavzpomínal na svou první návštěvu před téměř 60 lety.
Austrálie očima protestujících
Návštěva Karla III. přilákala také protesty. Demonstranti kritizovali britskou monarchii za její historické kroky a vliv na domorodé obyvatelstvo Austrálie. Nejhlasitější byla nezávislá senátorka Lidia Thorpeová, která během králova projevu v parlamentu vykřikovala, že „není její král“ a obvinila Británii z „genocidy“. Senátorka tvrdí, že původní obyvatelé se nikdy nevzdali své svrchovanosti a vyzvala k nové smlouvě mezi státem a domorodými národy.
Karel III. čelí otázce zachování republiky
Podle průzkumů je král Karel III. stále populárnější než většina místních politiků. Výzkum skupiny News Corp ukázal, že 45 % Australanů by preferovalo zachování konstituční monarchie, zatímco 33 % by se přiklonilo k republice. I když se podpora monarchy může zdát silná, současný australský premiér Anthony Albanese nevylučuje přechod k republice, i když referendum není na seznamu jeho priorit před rokem 2025.