Elon Musk získal pro Neuralink od amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) titul „průlomové zařízení“ a to díky svému revolučnímu mozkovému implantátu s názvem Blindsight. Prestižní označení se uděluje technologiím, které mají potenciál zlepšit a zrychlit léčbu vážných zdravotních problémů. Blindsight má obnovit zrak i těm, kteří o něj přišli například kvůli poškození optických nervů, nebo dokonce úplně ztrátě očí.
Jak Blindsight funguje?
Implantát Blindsight pracuje na principu přímého propojení kamery, která může být umístěna například na brýlích, s čipem implantovaným přímo do vizuálního kortexu mozku. Takový vědecký pokrok umožňuje bypassovat poškozené části vizuálního systému a posílat vizuální informace přímo do mozku. Implantát obsahuje 96 flexibilních vláken, z nichž každé má 32 elektrod, to dohromady dělá přibližně 3 000 elektrod. Elektrody stimulují neurony v mozku a vytvářejí “zrak”.
Počáteční rozlišení a budoucí možnosti
Na začátku umožní implantát vidění v nízkém rozlišení, které by mohlo připomínat grafiku raných videoher. Musk ale slibuje, že postupem času by Blindsight mohl nabídnout dokonce vylepšený zrak. Představte si super schopnosti jako vidění v infračerveném a ultrafialovém spektru. To by mohlo ukázat novou cestu pro lidi slepé od narození nebo ty, kteří ztratili zrak kvůli úrazu nebo nemoci.
Neodolatelná výzva pro současnou vědu
I když je potenciál Blindsight ohromující, vědci varují před složitostí lidského vizuálního systému. Neurony v mozku nefungují jako pixely na obrazovce; každý neuron má specifické „receptivní pole“, které určuje, jaký typ vizuálního podnětu musí mít, aby se aktivoval. To znamená, že pouhé zvýšení počtu elektrod nemusí nutně vést k lepší kvalitě vidění. Vědci se tedy snaží lépe porozumět tomu, jak stimulace neuronů ovlivňuje percepci obrazu. Blindsight představuje zásadní skok vpřed v oblasti neuroprotéz, a pokud se podaří překonat vědecké a technické výzvy, může to znamenat revoluci po celém světě. Elon Musk opět ukazuje, že jeho ambice přesahují hranice běžného myšlení a posouvají nás blíž k budoucnosti, kde lidé a technologie budou ještě blíže propojení. Budoucnost je teď!