Letošní rok byl na internetu vášnivější než vítězný gól Davida Pastrňáka ve finále mistrovství světa. Google konečně odkryl své statistiky a my teď víme co je zajímalo nejvíce. Hokej, celebrity v kleci a tajemství žloutnoucích okurek.
Hokejová horečka, která spálila i servery Googlu
Když Češi vyhráli hokejové mistrovství světa, nehořely jen nervy fanoušků, ale i vyhledávače. Hesla jako „MS v hokeji“ a „David Pastrňák“ letos lámala rekordy. A kdo by se divil? Pastrňákova střela proti Švýcarům byla tak epická, že jí mohl konkurovat snad jen obrat Česka v semifinále.
Ale nebylo to jen o hokeji. Sportovní fanoušci googlovali také fotbalové Euro nebo olympiádu v Paříži. Český internet tak zažil něco, co by se dalo popsat jako digitální maraton.
Clash of the Stars: Když se celebrity mlátí
A pak tu máme fenomén jménem Clash of the Stars. Ve zkratce? „Relativně známí lidé semlátí s jinými relativně známými lidmi.“ Tohle jedinečné „sportovní“ odvětví, které kombinuje reality show, sociální sítě a bojové sporty, se probojovalo až na šesté místo v žebříčku vyhledávání. Show plná dramatických záběrů a zpochybnitelných výkonů je dokonalým obrazem naší doby: ne vždy elegantní, ale vždycky strhující.
Fico, DiPSy a Smysl pro tumor
Vyhledávání dominovaly také politické a kulturní události. Slovenský premiér Robert Fico, který čelil nejen pokusu o atentát, ale i českému zájmu, obsadil třetí příčku. A v žebříčku nechyběl ani seriál České televize Smysl pro tumor, který dokazuje, že Češi stále milují kvalitní humor – i když občas trochu černý.
A co DiPSy? Tahle zkratka označuje systém na podávání přihlášek na střední školy, který spíš než pořádek, přinesl chaos. Pokud jste letos v rodině řešili nervózní deváťáky, víte, o čem je řeč.
Trendy roku 2024
- MS v hokeji
- Euro
- Robert Fico
- Olympiáda
- David Pastrňák
- Clash of the Stars
- Iveta Bartošová
- Filip Turek
- Smysl pro tumor
- DiPSy
Definice, které hýbaly rokem
Češi chtěli znát i význam slov, která by vystihla ducha doby. „Stoletá voda“ se stala hitem díky podzimním povodním, ale do popředí se dostala i hesla jako „narcista“, „xenofobie“ nebo „bossing“. A když už si hledáme pojmy jako „populismus“, možná by to stálo za nějakou kolektivní terapii. Na druhou stranu, poetický „sonet“ nám ukazuje, že se pořád umíme dívat na svět krásně.
„Definice“ roku 2024
- Stoletá voda
- Xenofobie
- Sonet
- Sociopat
- Populismus
- Narcista
- Bossing
- Feminismus
- Submisivní
- Entropie
Proč? Češi se ptají Googlu
A nakonec klasika: „Proč?“ Když se neptají rodičů, ptají se Googlu. Proč nejde Facebook? Proč má Plzeň velblouda ve znaku? Proč nejde vytvořit Apple ID? A ano, Češi zůstávají zvídaví i v otázkách zahradničení – „Proč žloutnou listy okurek?“ byla jednou z top otázek.
„Proč“ roku 2024
- Proč nejede Facebook
- Proč nejede Instagram
- Proč je přestupný rok
- Proč není Chlopčík ve StarDance
- Proč má Plzeň ve znaku velblouda
- Proč zemědělci protestují
- Proč má Petr dva svátky
- Proč žloutnou listy okurek
- Proč nejde vytvořit Apple ID
- Proč nebrat kreatin
Co nám trendy napovídají?
Hledáme radost, informace i odpovědi. Sledujeme triumfy sportovců, baví nás celebrity v ringu a zajímají nás příběhy plné emocí. Ale taky řešíme problémy, ať už je to politika, počasí nebo okurky. A právě v tomhle je síla Googlu. Ukazuje, co nás jako národ spojuje: zvědavost, emoce a touha přijít věcem na kloub.
Tak co, Češi? Jaká bude vaše první otázka do Googlu v roce 2025?