Írán plánuje otevřít léčebnu pro ženy, které porušují zákon o nošení hidžábu. Už tak přísná pravidla v zemi spolu s takovým oznámením vyvolávají nesčetné obavy a odpor mezi ženami a také skupinami, které řeší lidská práva. Zajímavé na celé novince je fakt, že za projektem stojí žena, jmenovitě Mehrí Tálebí Dárestáníová.
Írán má kontroverzní plán
Írán oznámil záměr otevřít léčebnu pro ženy, které porušují zákon o hidžábu a jeho nošení – šátku, kterým si musí muslimské ženy zakrývat vlasy a dekolt na veřejnosti. Novou kliniku představila Mehrí Tálebí Dárestáníová, ředitelka íránského úřadu pro ženy a rodiny. Ten spadá pod úřad pro podporu ctností a prevenci neřestí. Klinika má podle ní poskytovat „vědeckou a psychologickou léčbu.“ Krok vyvolal vlnu pobouření nejen v Íránu, ale i ve světě.
Kritika mezi novináři a právníky
Síma Sábetová, íránská novinářka žijící ve Velké Británii, která se dříve stala terčem íránského pokusu o atentát, plán označila za ostudný a děsivý. „Léčit ženy jen proto, že si sundají hidžáb? To je opravdu příšerný a děsivý krok íránského režimu,“ uvedla. Íránský právník Hosejn Raísí dodal, že zřízení takové léčebny odporuje jak íránským zákonům, tak i samotnému islámu. Zarážející podle něj je, že iniciativa pochází od úřadu přímo podléhajícího nejvyššímu duchovnímu vůdci, ajatolláhovi Alímu Chameneímu.
Ájatolláh, často přepisováno i jako ajatolláh (persky آیات لله, arabsky آية الله = znamení Alláhovo), je vysokou hodností, kterou může v šíitské větvi islámu dosáhnout uznávaný znalec islámského práva (mudžtáhid).
Léčebna vyvolává strach
Zpráva o plánované léčebně, kterou Írán vymyslel, vyvolala vlnu obav a odporu mezi protestní skupinou za práva žen. „Nebude to žádná klinika, ale věznice,“ prohlásila anonymně jedna mladá Íránka, která zdůraznila, že v době ekonomických problémů a výpadků proudu se stát místo reálných problémů soustředí na vynucování nošení hidžábu. Opoziční hlasy připomínají i nedávné protesty, které vyvolala smrt Mahsy Amíníové a varují, že tlak na ženy v Íránu se neustále zvyšuje.