Villa Pisani ve městečku Stra nedaleko Benátek není jen nádhernou památkou, ale i připomínkou toho, jak snadno se může bohatství rozplynout v prach. V 18. století to byl palác plný života, lesku a moci. Dnes je to muzeum – tichý svědek příběhu rodiny, která měla vše…
Z nuly na vrchol (a zase zpět)
Rodina Pisani se vyšvihla mezi elitu Benátek rychlostí blesku. Alvise Pisani, 114. dóže Benátek, si na oslavu své moci nechal postavit vilu s 114 pokoji. Byla to náhoda? Těžko. Každý centimetr stavby křičel: „Jsme na vrcholu!“ Zahrady, kde se procházeli šlechtici a slavnosti, které hostily elitu Evropy – to všechno dělalo z vily Pisani benátskou perlu. Ale víte, jak to chodí: Čím více máte, tím víc riskujete.
Hazard nezná slitování
Pokušení roste a když máte kapsy plné zlata, ruleta se točí sama. Pisani měli k hazardu blízko. Až moc blízko. Nejdřív pár sázek, pak celonoční hry a nakonec dluhy, které ani vila se 114 pokoji nedokázala splatit. Není přesně známo, kolik prohráli, ale jedno je jisté – hráli vysoko a dopadli tvrdě. Říká se, že vila nakonec přešla do rukou Napoleona Bonaparteho. Jeden den jste pánem paláce, druhý den jej předáváte největšímu vojevůdci své doby. To je život.
Dědictví, které zůstalo
Dnes už rodina Pisani nevlastní zhola nic. Vila je muzeum, kde turisté obdivují mramorové sály a přemýšlejí, jaké to asi bylo žít v době, kdy hazard nebral jen peníze, ale i sny. Je to příběh, který varuje – můžete mít všechno, ale pokud sázíte na špatné karty, skončíte s prázdnou. A tak, až příště budete stát u rulety nebo stírat los, vzpomeňte si na rod Pisani. Mohli mít všechno, ale prohráli víc než jen majetek – prohráli svůj vlastní odkaz.