Jak západní svět hazarduje s Čínou?

V průběhu posledních desetiletí byla Čína považována za „světovou továrnu“ díky nízkým výrobním nákladům a dostupnosti levné pracovní síly. Kvůli dolarům v očích a opojné vůni peněz se mnoho firem, zejména západních, přesunulo do Číny. A tak jsme rozjeli největší hazardní hru na světě.

Čína. Vlajka.
Foto: Pixabay.com | by Pete Linforth

“Made in China” už není pro smích

Mnoho zahraničních firem, přesunulo své výrobní kapacity do Číny, za účelem snížení nákladů a zvýšení konkurenceschopnosti na globálních trzích. Na první pohled se to zdá, jako skvělý podnikatelský tah a opravdu je, respektive byl, má to totiž své ale.

Jedním z největších problémů je čínská strategie kopírování a přivlastňování západních technologií a za poslední roky se jim tuto strategii daří naplňovat velmi dobře. Čína se totiž snaží získat přístup k pokročilým technologiím prostřednictvím opravdu rozmanitých metod, například pomocí joint ventures, kde jsou zahraniční firmy nuceny sdílet své technologie
s místními partnery.

Čína také samozřejmě účelově podporuje domácí firmy velkými finančními částkami, díky čemuž čínské firmy mohou na své produkty poskytovat velmi nízké marže a tím válcovat globální trh. Některé metody jsou naprosto legální a v pořádku, jiné jsou už trochu více kontroverzní.

Hlavní město. Čína. Beijing.
Foto: Pixabay.com | by Jeremy Zhu | Hlavní město Číny – Beijing

Čínská propracovaná špionáž

Špionáž hraje v čínském honu za získáváním technologií také poměrně důležitou roli. Čína se snaží získat cenné informace například formou průmyslové špionáže a programů jako je „Thousand Talents Plan“, který se zaměřuje na přitahování zahraničních odborníků a vědců do Číny.

Tento program byl obklopen velkými kontroverzemi, protože mnoho účastníků programu bylo obviněno z nelegálního přenosu technologií nebo informací.

Kromě toho, čínské firmy také často využívají špehování a kybernetické útoky k získání citlivých dat od zahraničních konkurentů. Takové aktivity samozřejmě vyvolávají obavy nejen v USA, ale i v Evropě a dalších regionech, kde se čínské firmy snaží expandovat.

Čínská dominance: Vše na co si vzpomenete

Pojďme se níže podívat na několik oblastí, kde Čína výrazně dominuje.

Přístavy. Lodní přeprava.
Foto: Pixabay.com | by Jason Goh

Světové přístavy

Jedním z dalších znepokojivých aspektů čínské expanze je její kontrola nad světovými přístavy. Čína vlastní a provozuje přístavy v 53 zemích, to jí dává silnou strategickou výhodu v oblasti globální dopravy a logistiky, na které závisí téměř celý svět.

Například, čínské firmy vlastní 96 přístavů, to zahrnuje klíčové lokality jako Pireus v Řecku a přístavy v SAE. Čína tak nejenže zajišťuje své obchodní zájmy skrze přístavy, ale také získává přístup k citlivým informacím a datům o mezinárodní námořní dopravě a může tak efektivně manipulovat s dodavatelskými řetězci a ovlivňovat ceny komodit na globálním trhu.

Elektroprodukce

Další oblastí, kde Čína prokazuje svou nezastavitelnou moc, je výroba elektroproduktů. V rámci boomu elektromobilů se Čína stala největším exportérem automobilů na světě, přičemž její automobilky, jako je BYD, dominují zejména trhu
s elektrickými vozidly.

V roce 2023 se v Číně prodalo přes 7,75 milionu vozidel s elektrickými pohony, to je 35 % světových prodejů. Čína navíc ovládá většinu dodavatelského řetězce pro výrobu baterií, včetně 65 % světové produkce lithia a 80 % kobaltu. To je obrovská výhoda nejen při výrobě elektromobilů, ale i v dalších technologiích, které jsou a budou klíčové pro budoucnost energetiky.

A aby toho nebylo málo, podle údajů z roku 2022 Čína vyrobila přes 1,5 miliardy smartphonů, to je více než 70 % celosvětové produkce. Čínské společnosti také kontrolují většinu dodavatelského řetězce pro klíčové komponenty, jako jsou displeje a čipy. Například Čína ovládá více než 60 % globální výroby displejů OLED, které jsou nezbytné pro výrobu moderních smartphonů a televizí.

Vzácné kovy a obnovitelné zdroje

Čínská chapadla se také stahují na ovládnutí trhu s vzácnými kovy, jako jsou lithium a kobalt, které jsou nezbytné pro výrobu baterií a dalších technologií, jak bylo zmíněno výše. Konkrétně čínské společnosti kontrolují 62 nejvýznamnějších nalezišť těchto surovin, takže mohou efektivně manipulovat s cenami a dostupností na globálním trhu.

Navíc, byť to zní na první pohled zvláštně, Čína je lídrem v oblasti obnovitelných zdrojů energie. Ne tedy přímo ve slova smyslu, jako ukázková země, co se do green dealu týče, ale jako kontrolor více než 60 % globální výroby větrných elektráren a 80 % dodavatelského řetězce solárních panelů. Takže jestli někdo úspěšně vydělává na green dealu, kvůli kterému se západní země úspěšně zadlužují, tak je to nejspíš Čína.

Tak to vidíte, doba kdy jsme si dělali srandu z “made in china” už pominula. Rozjeli jsme s Čínou ruskou ruletu a zatím to vypadá, že s každým dalším kolem přibývá více nábojů do našeho revolveru. Jedno se ale musí Číně nechat, má opravdu pod čepicí.

Nejnovější
Včera se svět sportovního žurnalismu otřásl, když Adrian Wojnarowski, jeden z nejznámějších a nejvlivnějších reportérů NBA, oznámil svůj odchod z ...
Liga mistrů je zpátky v plném proudu a s ní i poprvé nový formát pravidel. Čtyřčlenné skupiny jsou pasé minulých ...
Elon Musk získal pro Neuralink od amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) titul „průlomové zařízení“ a to díky ...

© Copyright 2024 www.onlinehazard.cz | e-mail: info@onlinehazard.cz