Hazardní hraní mezi mladými lidmi v Evropě vyvolává rostoucí obavy. Nedávné studie i zprávy vládních institucí ukazují, že přístup k online sázení a prvkům hazardu v počítačových hrách mění chování dospívajících. Zatímco tradiční a regulovaná kasina stále vyžadují věkovou kontrolu, digitální prostředí nabízí poněkud snadnější přístup.

V naší redakci jsme se této problematice věnovali již v několika článcích, většinou zaměřených na konkrétní státy. Nedávno jsme také informovali o tom, že si Evropská komise hodlá na hazard mezi mladistvými důkladně posvítit. Nové poznatky však naznačují, že jde o stále naléhavější problém, který si zaslouží širší pozornost.
Čtěte také: Rada Evropy si posvítí na hazard mezi mládeží
Online jako brána pro mladé
Podle švédské studie z roku 2024 se 20 % studentů okolo věku 16 let zapojilo do online sportovního sázení, přičemž 11 % z nich utratilo peníze v online casinech. Ve Velké Británii Gambling Commission zjistila, že 27 % mladých ve věku 11 – 17 let použilo vlastní peníze na hazard a nejčastěji sázeli na hracích automatech nebo sázeli společně s přáteli.
Problémové chování tak narostlo meziročně o 43 % a klíčovým faktorem je dle všeho přesun hazardu do online prostředí, kde je kontrola slabší a složitější. “Mladí často nevidí rozdíl mezi hrou a reálným sázením. Loot boxy nebo skin gambling v počítačových hrách normalizují rizikové chování,“ vysvětluje Rozane De Cock z KU Leuven, jejíž tým zjistil, že vystavení mládeže hazardním prvkům v konvenčních hrách zvyšuje pravděpodobnost reálného sázení v dospělost.
Čtěte také: Nenápadný, ale nebezpečný, aneb hazard v konvenčních hrách
Hry jako “tréninkový” prostor
V Belgii a Švédsku studie spojují nákupy “loot boxů“ (náhodné odměny ve hrách) s pozdějšími gamblingovými problémy. Švédský regulátor Spelinspektionen uvádí, že 87 % těch, kteří kupovali loot boxy před 15 rokem, vykazuje v dospělosti rizikové chování. Zatímco v Belgii 60 % sledovaných teenagerů přiznalo účast na hazardních aktivitách navzdory zákazu.
“Hazardní produkty jsou navrženy tak, aby uživatele udržely co nejdéle online. Pro mladé s nedostatečnou sebekontrolou to může být velice rizikové,“ říká Orsolya Kiraly z Budapešťské univerzity.
Cesta k řešení?
Evropské země reagují zpřísňováním pravidel. Švédsko a Belgie zakázaly loot boxy, Itálie zavedla nový režim pro online hazard a Rada Evropy navíc spustila celoevropský projekt na ochranu mládeže, který kombinuje prevenci, vzdělávání a spolupráci s herním průmyslem. Rodičům doporučují otevřenou komunikaci a nastavení hranic. Úplný zákaz her samozřejmě není řešením a naopak zvyšuje riziko jeho přesunu do nelegální zóny. Proto je důležité prevenci a osvětě věnovat pozornost, hazard má zůstat zábavou, nikoliv závislostí. A tak nezapomeňte: hrajte s rozumem!