Když hra nikdy nekončí: Vztah Michaela Jordana k hazardu

Když se řekne jméno Michael Jordan, tak si spousta z nás vybaví jednoho z nejlepších basketbalistů a sportovců všech dob. Možná si někteří z nás vybaví i jeho ikonické tenisky, z kterých se za posledních několik let stál doslova kult. Málokdo si ale vybaví jednoho z nejoddanějších hráčů hazardu. 

Michael Jordan v casinu

zdroj: thesportsrush.com

Zdá se, že hazardní hry byly vždy součástí života Michaela Jordana. Tento fakt dokládají i životopisy (včetně knihy Michael Jordan: The Life od Rolanda Lazenbyho), kde se můžeme dočíst, že s vášní sázel už na střední škole. Také z jeho dní vysoké škole v Severní Karolíně existují důkazy o tom, že sázel. Například šek na 5 dolarů, který MJ v roce 1982 vypsal svému spolužákovi za prohru v kulečníku, nám ukazuje, že jeho vášní pro hru nebyl pouze basketbal, ale celková soutěživost v jeho životě. Existují i historky o tom, jak na škole sázel během tréninků se svými spoluhráči a trenéry. Ovšem jako student zřejmě v malých částkách.

Michael Jordan v roce 1983 na vysokoškolských kolejích

zdroj: Twitter

Profesionální kariéra

V době, kdy nastoupil do NBA, už nesázel pouze malé částky. Byl známý tím, že v táboře Chicago Bulls často hrál s hráči během cest na zápasy poker a jiné karetní hry. Se zaměstnanci chicagského stadionu dokonce uzavíral průběžné sázky: sázel na kreslené dostihy na Jumbotronu. Nebál se ani malého podvádění, protože výsledky závodů na Jumbotronu mu vždy před zápasem sdělil personál, který Jumbotron ovládal. Další příběh, kdy použil pochybné metody, aby vyhrál sázku, se stal, když Bulls mířili do Portlandu. Po vystoupení z letadla čekali hráči Chicaga na svá zavazadla a MJ vsadil 100 dolarů na to, že jeho zavazadlo vyjde první. Několik spoluhráčů sázku přijalo a on se smál, když se jeho taška vykutálela jako první. Peníze za výhru si vzal, ale spoluhráčům neřekl, že podplatil nosiče zavazadel, aby mu pomohl.

Michael Jordan si se svými spoluhráči krátí let kartami

zdroj: Gamblingzion.com

V klubovně Chicaga Bulls byl hazard Michaela Jordana běžnou záležitostí a často sázel u stolu svých spoluhráčů na všelijaké situace. Jeho sázky byly klíčovou součástí některých jeho nejikoničtějších momentů. Příkladem je jeho slavné pokrčení ramen poté, co v prvním zápase finále NBA v roce 1992 vstřelil svou šestou trojku v první čtvrtině. Fanoušci si mysleli, že šlo o prosté ohrnutí při jeho mimořádných schopnostech. Opak byl pravdou, okrčil totiž rameny na Magica Johnsona, který seděl v davu, protože ho Magic večer předtím porazil v kartách.

Jordan ve finále NBA roku 1992

zdroj: Bleacherreport.net

Byl také ochotný vzít si svůj zvyk kamkoliv, kde našel hru, kterou mohl hrát. V roce 1992 byl vybrán do „Dream Teamu“, který se připravoval na letní olympijské hry 1992. Tým odjel do Monaka, kde se nachází casino Monte Carlo, což se pro Michaela Jordana rovnalo doslova rájem. Vybudoval si zde pojízdnou noční karetní hernu s velkými basketbalovými hvězdami, jako byli již zmíněný Magic Johnson nebo Charles Barkley a Patrick Ewing.

Michael Jordan a Magic Johnson během olympijských her

zdroj: cdn.com

Kontroverze v oblasti hazardních her

MJ se brzy po návratu z olympijských her zapletl do kontroverzí. V únoru 1993 byl nucen vypovídat kvůli šeku na 57 000 dolarů pro Jamese „Slima“ Boulera, hazardního hráče a údajného drogového dealera. Soud odsoudil Boulera k 9-ti letému pobytu ve vězení kvůli praní špinavých peněz. Přestože se snažil tvrdit, že šek byl na obchodní půjčku, pod přísahou přiznal, že šlo o dluh z hazardních her, který vznikl při hrách na golfovém hřišti.

zdroj: GQ.com

Po těchto situacích měl Jordanův největší skandál teprve vypuknout, když ho basketbaloví fanoušci spatřili v Atlantic City během finále NBA v roce 1993. Kombinace této události, jeho únorové výpovědi a tvrzení, že dluží 1,3 milionu dolarů za golfové hry, způsobila, že skandál byl mnohem větší. Ovlivnilo ho to i na hřišti – Bulls následující večer prohráli a jeho střelba 3 proměněné pokusy z 18 byla nezvykle nepřesná. NBA se rozhodla celou záležitost prošetřit.

Vražda otce

Tragická smrt jeho otce jen o několik týdnů později, v červenci 1993, podnítila zvěsti o souvislosti mezi prohrami Michaela Jordana v hazardních hrách a smrtí jeho otce. Mark Whicker v deníku Orange County Register uvedl: „Zatím víme jen to, že existují důkazy o synově problému s hazardem a existuje podezření, že syn má problém s placením, otec tohoto syna byl zavražděn. Je to náhoda?“ Je důležité poznamenat, že mnoho lidí tento mýtus vyvrátilo a vražda byla náhodným útokem. Další olej do ohně přilil jeho první odchod do basketbalového důchodu v říjnu 1993. Na otázku, zda se někdy vrátí, MJ odpověděl, že možná ano, „pokud mě Bulls budou chtít [a] pokud mě David Stern (komisař NBA) nechá vrátit se zpět do ligy“. Tato volba slov byla přinejmenším podezřelá. Začaly se objevovat spekulace, že skutečným důvodem suspendace Michaela Jordana byly jeho problémy s hazardními hrami, nikoliv ztráta lásky ke hře, jak naznačoval.

Jordan při tiskovce, kde oznámil svůj odchod z NBA v roce 1993

zdroj: Amazonaws.com

Přesto existuje mnoho důvodů, proč brát slova MJ za bernou minci. Po smrti svého otce byl emocionálně vyčerpaný, představa, že NBA tajně suspendovala svého nejcennějšího hráče a značku, je zvláštní a myšlenka, že by NBA chtěla, aby se Jordan stáhl ze hry, je velmi pochybná. Odchod do důchodu nebyl pro hráče s problémy s hazardem, které vedly k suspendaci, jedinou možností. Při snaze vyvrátit mýtus o „tajném suspendování“ vyčnívají nad ostatní dva důvody. Zaprvé, David Stern kategoricky popřel, že by NBA měla s rozhodnutím MJ cokoliv společného. „Co se týče NBA,“ trval Stern na svém, „Michael Jordan neudělal nic špatného a mrzí mě jakékoli narážky na opak.“ Liga uzavřela vyšetřování Jordanovy kauzy dva dny poté, co oznámil, že končí kariéru.

Michael Jordan s komisařem NBA Davidem Sternem

Zdroj: Marketplace.org

Za druhé, rada guvernérů NBA jednomyslně schválila jeho kandidaturu na hlavního majitele Charlotte Bobcats v roce 2010. Před schválením jsou noví majitelé podrobeni důkladnému prověření, včetně jejich finančních, osobních a obchodních vztahů. Jakékoliv obavy z jeho hazardních her by vedly k tomu, že by kolegové majitelé NBA týmů jeho budoucí vlastnictví zrušili. Místo toho byl schválen jednomyslně.

Po odchodu do důchodu

Od doby co se Jordan stal majitelem týmu, se vazby mezi sportovním sázením a NBA prohloubily. Liga uzavřela víceletá partnerství s několika sázkovými kancelářemi a týmy dokonce mají nyní sázecí zařízení uvnitř arén. Jednoduše stigma sázení z ligy vymizelo. Mimochodem v roce 2020 se Jordan stal investorem v sázkové společnosti DraftKings. V konečném důsledku má sázení Michaela Jordana méně společného se závislostí na sázení a více se závislostí na výhrách. Skvělým příkladem je jeho sázka s Chrisem Paulem na jednom z letních dětských kempů. Když byl Jordan na návštěvě, „CP3“ se s ním vsadil, že pokud netrefí tři střely, bude muset zaplatit nové tenisky Air Jordan pro všechny účastníky tábora. Bohužel pro děti neminul ani jednu střelu. Jordan si z této situace nic nedělal – prostě rád vyhrává.

Záběr ze sázky Chrise Paula a Michaela Jordana

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Účast osob mladších 18 let na hazardní hře je přísně zakázána.

Nejnovější
Italská policie musí vrátit 130 kilogramů zabaveného konopí. Stalo se tak při kontrole dodávky jedoucí z České republiky do Francie. ...
Missouri se nově zařadilo mezi 39 států USA, kde je legální sázení na sport. Amendment 2 získal minimální podporu 50,1 ...
Do konce letošní sezóny Formule 1 zbývají už pouze tři závody. Max Verstappen stále drží první příčku, ale Lando Norris ...

© Copyright 2024 www.onlinehazard.cz | e-mail: info@onlinehazard.cz