LEGO už dávno nejsou jen dětské hračky. Sady v hodnotě desítek tisíc korun se staly předmětem černého trhu a častým cílem odvážných krádeží.
Stavebnice LEGO – barevné kostičky, které milují děti i dospělí. Na první pohled obyčejné hračky. Ale v zákulisí se kolem nich točí obrovské peníze. Některé sady mají na sekundárním trhu hodnotu desítek tisíc dolarů. A s rostoucí cenou přichází i temnější stránka LEGO světa: organizovaný zločin, krádeže a černý trh.

LEGO jako investice? Některé sady stojí víc než šperk
Sbírání LEGO není jen koníček. Pro mnoho lidí se stalo investicí. Limitované edice nebo starší sady, které se už nevyrábí, mohou mít obrovskou hodnotu. Příkladem je sada Spider-Man z Comic-Conu 2013, která se prodává za neuvěřitelných 16 846 USD.
Další hodnotné sety podle webu BrickEconomy:
- Piper letadlo – téměř 13 000 USD
- T-rex – skoro 9 000 USD
- Hradní edice – až 8 500 USD
YouTuber Shane O’Farrell, který se zaměřuje na LEGO investování, říká, že trh roste hlavně díky vzácnosti. LEGO obvykle drží sady v prodeji jen dva roky, pak výrobu ukončí – a ceny jdou nahoru. „Je to netradiční způsob investování, ale překvapivě stabilní,“ říká O’Farrell, který v roce 2023 prodal LEGO sady za 500 000 dolarů.
Černý trh, eBay a drzé krádeže
Rostoucí hodnota s sebou přinesla i problém: LEGO se stalo častým cílem zlodějů. V Kalifornii došlo během loňska k sérii loupeží ve specializovaných prodejnách Bricks & Minifigs, při kterých bylo odcizeno zboží v hodnotě přes 100 000 dolarů.
V březnu policie v okrese Alameda objevila téměř 200 LEGO sad při zatýkání podezřelého z vloupání do obchodu Crush Comics v Castro Valley. Majitel obchodu, Joshua Hunter, uvedl, že zaměstnanci našli odcizené komiksy a LEGO sady na eBay už během několika hodin po krádeži.
Série útoků na malé hračkářství
Jedním z postižených podniků byl i řetězec Five Little Monkeys, který provozuje osm poboček v oblasti San Francisco Bay. Marketingová ředitelka Meghan DeGoey uvedla, že přišli o zboží v hodnotě 7 000 dolarů – většinu tvořily právě LEGO sady. Díky spolupráci s dalšími obchody se ale část podařilo získat zpět.
„Zloději jsou stále drzejší,“ říká DeGoey. „Přijdou, udělají rušivý manévr, rozptýlí personál a jednoduše si LEGO odnesou.“
Podle ní krádeže LEGO nejsou nic nového – ale za posledních pět až šest let dramaticky narostly.
Komu se LEGO vyplatí krást?
Criminolog Read Hayes z univerzity na Floridě, který se zabývá prevencí ztrát v maloobchodu, přirovnává trh s LEGO k jiným žádaným sběratelským artiklům – jako jsou tenisky, Pokémon karty nebo šperky.
„Je to něco, co lidé milují a co se snadno prodá,“ říká. „Existuje komunita sběratelů, kteří nemají problém koupit i kradené zboží.“ Ačkoliv to není zločin na úrovni krádeže umění, přesto má dopad na malé podniky i výrobce.
LEGO mlčí, trh roste
Výrobce LEGO se k černému trhu zatím veřejně nevyjádřil. Podle firmy je však správné označení „LEGO“ – nikdy „Legos“. LEGO oficiálně nekomentovalo ani krádeže, ani cenový boom.
Mezitím však sílí zájem o LEGO investování. O’Farrell začal jako nostalgický sběratel, ale dnes má rozsáhlý byznys a komunitu. A nejde jen o luxusní sety – i běžné stavebnice zlevněné v supermarketu se časem zhodnocují.
Hračky, které mění pravidla hry
Z barevných kostek se stala investiční příležitost i kriminální artikl. LEGO už dávno není jen pro děti – jeho hodnota, poptávka a vzácnost vytvořily trh, který je nečekaně výnosný. A kde je hodnota, tam bohužel bývá i zločin.