zdroj: X / TurkeysEconomyC
Nicolas Puech, osmdesátiletý dědic slavného impéria Hermès, se nedávno ocitl v centru pozornosti nejen kvůli svému záměru odkázat majetek svému zahradníkovi, ale také kvůli dramatickému soudnímu sporu ve Švýcarsku. Puech obvinil svého bývalého správce majetku, Erica Freymonda, z podvodu, který měl způsobit ztrátu ve výši 13 miliard dolarů. Švýcarský soud však nedávno jeho žalobu zamítl.
Záhadná ztráta akcií Hermès
Soud v Ženevě rozhodl, že nejsou k dispozici důkazy, které by podporovaly tvrzení, že Freymond nakládal s Puechovým bohatstvím nesprávně. Puech, pátá generace dědice Hermès, tvrdil, že už nevlastní zhruba 6 milionů akcií společnosti Hermès, které by dnes měly hodnotu zhruba 13 miliard dolarů. Tento podíl by z něj udělal největšího investora ve společnosti Hermès International SCA, která je známá svými luxusními výrobky, jako jsou kabelky Birkin a Kelly a hedvábné šátky.
zdroj: X / TrungTPhan
Dědictví a rodinné napětí
Hermès, založená v roce 1837, se rozrostla do jednoho z nejvýznamnějších hráčů v globálním luxusním průmyslu, což udělalo z rodiny Hermès jednu z nejbohatších v Evropě s čistým jměním kolem 155 miliard dolarů. Tato situace má kořeny v deset let starém pokusu luxusního magnáta Bernarda Arnaulta, zakladatele společnosti LVMH, získat kontrolu nad Hermès. Tento pokus však selhal, a Puech se ocitl v nemilosti rodiny kvůli své domnělé roli v tomto konfliktu.
Osud Puechova 5,7% podílu zůstává záhadou. V roce 2014, kdy Arnault začal rozprodávat svůj podíl a Puech odstoupil z dozorčí rady Hermès, se otázka jeho majetku stala palčivou. Na nedávném konferenčním hovoru se analytik zeptal předsedy Hermès, Axela Dumase, zda Puech vlastní zmíněné akcie. Dumas odpověděl, že společnost nemá způsob, jak to zjistit.
Zdroj: X / @haberebibak
Soudní rozhodnutí a důsledky
V soudním sporu Puech tvrdil, že jeho bohatství bylo téměř výhradně v akciích Hermès a že si nebyl vědom jejich ztráty, protože Freymond dostával všechny jeho bankovní výpisy. Soudní dokumenty popisují, jak Puech od roku 1998 převáděl akcie Hermès do švýcarských bank a dával Freymondovi plnou moc k jejich správě. V letech 2001 až 2010 byly akcie prodávány a nakupovány prostřednictvím jedné z bank, přičemž během tohoto období byl zaznamenán zisk 53,7 milionů eur.
Soud rozhodl, že Puech dobrovolně svěřil správu svého majetku Freymondovi, včetně podepisování dokumentů a umožnění přístupu k bankovním účtům. Nikdy netvrdil, že byl přímo podveden, ale spíše nechával rozhodnutí o investicích na Freymondovi. Soud dospěl k závěru, že „slepá důvěra“ ve Freymonda nebyla důkazem nepoctivosti ze strany správce majetku.
Nejistá budoucnost
Tento soudní spor také ovlivnil Puechovy filantropické plány. Loni usiloval o zrušení dědického kontraktu se svou Isocrates Foundation, když chtěl adoptovat svého zahradníka, kterému plánoval odkázat část svého bohatství. Tento krok zanechal charitu v nejistotě, což vedlo k pozastavení nových grantů.
Nicolas Puech nyní čelí nejisté budoucnosti ohledně svého majetku. Rozhodnutí soudu naznačuje, že jeho obvinění postrádají potřebnou váhu a důkazy k tomu, aby byla jeho tvrzení prokázána. Pro dědice impéria Hermès tak zůstává záhada kolem jeho majetku nadále nevyřešená.
zdroj: X / AfricaFactsZone