Zlatý trojúhelník, oblast na hranicích Barmy, Číny a Laosu, je synonymem pro obchod s drogami a pašování ohrožených druhů. K tomu všemu je známé jako centrum neregulovaného hazardu. Město Mong La přezdívané jako „asijské Las Vegas“, je plné kasin, kde se točí miliardy dolarů v sázkách, i když je hazard v Barmě oficiálně nelegální. S redakcí onlinehazard.cz vám ukážeme, že tady neplatí žádná pravidla a ilegální sázení je jen špičkou ledovce zdejších praktik.

Ráj pro hazard a organizovaný zločin
Na první pohled vypadá Mong La jako běžné čínské město. Platí se zde výhradně jüanem, mluví se mandarínštinou a ve městě stojí mrakodrapy, luxusní hotely a desítky kasin s neonovými nápisy, které nikdy nezhasínají. Návštěvníci, kteří jsou převážně z Číny, sem míří kvůli hazardu, který je v jejich zemi přísně regulován. Mong La jim ale nabízí pořádnou ochutnávku svobody. Neplatí tu žádné daně, nemají herní omezení a nevedou se tu záznamy o ztracených penězích.
Tady ale nejde jen o ruletu a blackjack. Ve zdejších kasinech se perou obrovské sumy peněz z nelegálních aktivit, především z obchodu s drogami. Místní mafie, včetně ozbrojených gangů etnické skupiny Wa, má pod kontrolou nejen herní byznys, ale i pašování drog a nelegální online sázení.
Online hazard a jeho pomyslná hranice
V roce 2012 Čína vypnula Mong La internetové připojení, aby omezila neregulovaný online hazard, který se šířil jako požár. Tipnete si jak reagovali místní? Na střechy kasin nainstalovali gigantické satelity a během pár týdnů bylo vše zpátky. Dnes je online hazard jedním z největších byznysů v oblasti.
Tajné sázky
Sázky probíhají přes „stínové gamblery“ – jedince vybavené kamerami a sluchátky, kteří sázejí na pokyn bohatých čínských klientů, aniž by museli opustit svůj domov. V herních halách Mong La se tak sází na tradiční hry, na zápasy v evropských fotbalových ligách, dostihy nebo e-sporty. Zisky z nelegálního sázení jsou tu oblíbené spolu s pašováním drog a praním špinavých peněz.
Kasina jako past pro dlužníky
Zdejší hazardní průmysl má i svou temnou stránku. Ti, kteří prohrají víc, než si mohou dovolit, se často stávají nedobrovolnými „zaměstnanci“ místních mafiánů. Dlužníci jsou nuceni splácet své závazky prací – ať už jako pašeráci drog, nebo jako součást rozsáhlých online podvodů.
Vzhledem k tomu, že regulace zde fakticky neexistují, jsou tyto praktiky běžnou součástí místního ekosystému. Ve městě operují i takzvané „vymáhací agentury“, které zajišťují, že se dlužníci nikdy nevyhnou splátkám.
Poroste Mong La, nebo spadne na dno?
Mong La se neustále přizpůsobuje měnící se politické situaci. Po vojenském převratu v Barmě v roce 2021 ztratila centrální vláda nad oblastí jakoukoli kontrolu. Takový stav vedl k dalšímu rozkvětu nelegálního byznysu. Podle OSN dosahují roční zisky zdejších narkokartelů a hazardního průmyslu až 60 miliard dolarů. A to je pro vaší představu víc než zisky některých legálních kasin v Las Vegas nebo Macau.
Otázkou zůstává, jak dlouho tento model přežije. Čína sice oficiálně zakazuje svým občanům cestovat do Mong La, ale neoficiálně přivírá oči, protože město funguje jako užitečný ventil pro bohaté čínské hráče. Pokud by však Peking jednou provždy rozhodl, že už Mong La nechce tolerovat, může se zdejší „volná ekonomika“ zhroutit stejně rychle, jako vyrostla.
Zákaz účasti na hazardní hře osobám mladším 18 let. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost!