Filip Turek, nově zvolený europoslanec za hnutí Přísaha, se v posledních letech prezentoval jako úspěšný podnikatel a sběratel luxusních aut. Avšak při bližším pohledu na jeho daňová přiznání a podnikatelskou činnost vyvstávají otázky ohledně skutečného původu jeho bohatství.
Luxusní život versus skromná přiznání
Turek se rád chlubil svým luxusním životním stylem, včetně vlastnictví Rolls-Royce, prémiového bytu a oslav narozenin v karlovarském Grand Hotel Pupp. Zároveň ale jeho daňová přiznání ukazují poměrně skromné příjmy. Přiznal příjem pouze 12 a půl tisíc korun měsíčně z firmy, ve které působil. To je výrazně méně, než by odpovídalo jeho honosné prezentaci na sociálních sítích.
Pochybné podnikatelské aktivity
Některé Turkovy podnikatelské aktivity také budí kontroverze. V roce 2015 vydal publikaci Paraziti v nás, která propagovala kontroverzní léčebné metody. Během pandemie covidu-19 se jeho firma Zapper-Club angažovala v nabízení pochybných „protivirových“ domácích spotřebičů seniorům a dalším důvěřivým lidem.
Nepovolená stavba
Stavební úřad v Praze 15 řeší také nepovolenou část stavby na Turkově pozemku, kterou provádí v souvislosti se schválenou rekonstrukcí zahradního domku. Podle novinářských zpráv však na pozemku roste nový objekt, zřetelně větší než původní domek.
Mlčení o majetku
Seznam Zprávy se zajímaly o majetky a příjmy jedenácti nováčků v Evropském parlamentu, včetně Filipa Turka. Ten ale „majetkový dotazník“ ani po několika urgencích nevyplnil. Toto mlčení jen přispívá k otázkám ohledně původu jeho bohatství.